Gyomortükrözés
A nyelőcső, gyomor és nyombél betegségeinek (fekély, gyulladás, reflux betegség, daganatok, stb.) diagnosztizálásához és kezeléséhez gyomortükrözést használunk. Ez kissé kellemetlen, de nem fájdalmas vizsgálat, és csak néhány percig tart. A torkot, garatot Lidocain spray-vel elérzéstelenítjük, de akinek ez nem elég, bódító injekciót, vagy szükség esetén komplett altatást is alkalmazhatunk. Szövettani vizsgálatra mintát vehetünk, amiből további információkhoz jutunk, pl. a Helicobacter pylori fertőzés jelenlétét, lisztérzékenység fennállását tudjuk igazolni. A Helicobacter jelenlétét tükrözés nélkül, kilégzéses vizsgálattal, a lisztérzékenységet vérvizsgálattal is meg tudjuk állapítani, és ezzel számos panasz oka megtalálható.
A gyomortükrözést a gasztroszkóppal végzik, amely régen egy körülbelül 1-1,5 cm átmérőjű, több mint 100 cm hosszú, száloptikás műszer volt. Ma már 8-9 mm vékony, a képet egy chip-pel (egy apró kamera) elektromos jellé alakító eszköz. A képet egy monitoron lehet (akár több embernek, sőt a betegnek is) nézni, és a vizsgálat ezáltal rögzíthetővé, dokumentálhatóvá vált. Az eszközben helyet kap a chip mellett egy lámpa, a levegő és víz bejuttatására szolgáló csatorna, a gyomornedv vagy egyéb váladék leszívására szolgáló, és a szövettani mintavétel vagy egyéb beavatkozások elvégzésére szolgáló csatorna.
A vizsgálat menete
Gyomortükrözéskor a beteg a bal oldalán fekszik, a lábait behajlítva enyhén a hasa felé húzza, a fejét lehajtja (megbiccenti), mintha az inge gombjait nézné. A vizsgálat megkezdése előtt érzéstelenítőt fújnak a garat hátsó falára, amely kissé keserű vagy égő érzést okoz, de hamar elzsibbad, és utána már csak kis gombócérzés marad a torokban. Akinek ez nem elég, bódító injekciót, vagy szükség esetén komplett altatást is alkalmazhatunk. Ezután egy műanyag harapásvédő csutorára kell harapni, majd az orvos levezeti a műszert – ehhez a beteg aktív közreműködésére (nyelésre) is szükség van. (Ez egyébként a vizsgálat legkellemetlenebb része.) A gyomortükrözés általában 3-10 percig tart, attól függően, hogy mennyire könnyen áttekinthetők a területek, illetve hogy hány mintát (biopsziát) kell az orvosnak vennie.
A vizsgálatra való előkészületeket a „Vizsgálatok” fejezetben találja.